Bieżące informacje

Jeleniogórscy policjanci w obliczu wprowadzonych obostrzeń na terenie całego kraju intensyfikują działania w regionie jeleniogórskim.

Data publikacji 22.10.2020

Policyjne patrole sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do przepisów związanych z zakrywanie ust i nosa, również w przestrzeni publicznej oraz czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscach zamieszkania. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy osoby ignorują restrykcje i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, w takich przypadkach funkcjonariusze stanowczo egzekwują stosowanie się do obwiązujących przepisów.

Jeleniogórscy policjanci koncentrują się na kontroli przestrzegania wprowadzonych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Mundurowi w ramach tych działań, który celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii , prowadzą intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, a także w różnych obiektach handlowych, autobusach komunikacji miejskiej czy mieszkańcy stosuj się do nakazu zakrywania ust i nosa.  Działania funkcjonariuszy mają również charakter profilaktyczny i edukacyjny – uświadamiają Jeleniogórzanom zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.

Przypominamy! W przypadku interwencji podjętej przez policjantów możemy zostać pouczeni, ukarani mandatem w wysokości 500 złotych, może być też skierowany wobec nas wniosek do sądu lub sporządzona informacja do sanepidu. Należy pamiętać, że do indywidualnej oceny interweniującego funkcjonariusza zależy jakie będą konsekwencje takiej kontroli.

Ponadto w czasie panującej epidemii policjanci wspierając działania służb sanitarnych, prowadzą nadzór nad osobami objętymi kwarantanną.

Należy przypomnieć również, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja pn. „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe, znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały tę aplikację przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej.

podinsp. Edyta Bagrowska

 

  • Jeleniogórscy policjanci sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do wprowadzonych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa
Powrót na górę strony
Policja