Bieżące informacje

Ostrożnie na drodze-kierowcy „noga z gazu”.

Data publikacji 11.01.2021

Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. W związku z wcześniejszymi opadami śniegu oraz niskimi temperaturami na drogach może być ślisko. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni oraz stosujmy się do obowiązujących przepisów.

W związku z wcześniejszymi opadami śniegu oraz niskimi temperaturami w regionie jeleniogórskim drogi są śliskie, miejscami oblodzone. Dlatego apelujemy do kierowców o rozsądek i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach, a także o przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Od 8 do 10 stycznia 2021 roku na naszych drogach doszło do 10  kolizji, z których główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz najechanie na tył innego pojazdu.

8 stycznia 2021 roku policjanci zatrzymali na terenie powiatu karkonoskiego nietrzeźwego kierującego pojazdem osobowym –miał 1,6 promila alkoholu w organizmie oraz kierował wbrew zakazowi sądowemu. Tego samego dnia w Jeleniej Górze zatrzymali 44-latka, który również naruszył sądowy zakaz kierowania pojazdami. Teraz kierowcy za swoje czyny odpowiedzą przed sądem, 26-latkowi za popełnione przestępstwa grozić może nawet do 5 lat pozbawienia wolności, a drugiemu kierowy do lat 3.

Piesi również powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.

Najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą, kiedy wcześniej zapada zmrok, zmniejsza się widoczność, jest ślisko. Często pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierowca dostrzega go w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem pieszy nie ma szans. Wielu tragediom można byłoby jednak zapobiec, gdyby pieszy miał choćby mały element odblaskowy. Pamiętajmy, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości kilkudziesięciu metrów – wystarczy jednak, że pieszy założy element odblaskowy i staje się widoczny z odległości 120-160 m. Odblask może uratować ludzkie życie. Daje kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej decyzji, często ratującej życie czy zdrowie.

Apelujemy o rozsądek na drodze. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych.  Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące limity narażają na niebezpieczeństwo siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

podinspektor Edyta Bagrowska

 

 

Powrót na górę strony
Policja