Bieżące informacje

„Pieszy kontra pojazd” – podsumowanie akcji

Data publikacji 26.09.2023

22 września 2023 roku policjanci garnizonu policji jeleniogórskiej w regionie przeprowadzili akcję „pieszy kontra pojazd”. Funkcjonariusze dyscyplinowali pieszych i kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów z zakresu ruchu drogowego.

Policjanci podczas tych działań zwrócili szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Chodzi tu głównie o ich zachowanie  
w obrębie oznakowanych przejść, gdzie kierowców obowiązuje zasada szczególnej ostrożności. W trakcie działań dyscyplinowali również pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Nagminnym wykroczeniem popełnianym przez tych uczestników ruchu drogowego jest przechodzenie na czerwonym świetle, przechodzenie w miejscu niedozwolonym lub wchodzenie wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Mundurowi w trakcie działań zatrzymali 35 kierujących za różne wykroczenia, które popełnili w ruchu drogowym. Ponadto zatrzymali 27 pieszych za niestosowanie się do obowiązujących przepisów, w tym 26 osób przechodziło w miejscu niedozwolonym.
Funkcjonariusze w trakcie działań zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego, który kierował pojazdem marki Citroen w stanie nietrzeźwości i wbrew zakazowi. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia i do dalszych czynności.
Ponadto zatrzymali 63-letniego mężczyznę, który kierował rowerem w stanie po użyciu alkoholu. Został on za to wykroczenie ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania
z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Celem tych działań jest wpojenie pieszym oraz kierującym obowiązku stosowania się do przepisów z zakresu ruchu drogowego, które niejednokrotnie lekceważą
i lekkomyślnie narażają swoje zdrowie i życie.

aspirant Beata Sosulska-Baran

 

 

Powrót na górę strony