Weekend na drogach regionu jeleniogórskiego
W miniony weekend jeleniogórscy policjanci zatrzymali 9 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości, w tym 1 dodatkowo na zakazie, 2 po użyciu alkoholu oraz zatrzymali 1 kierującego na zakazie. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmach kierujących wykazało od 0,26 do ponad 2 promili. Ponadto w piątek w Jeleniej Górze doszło do wypadku. Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne.
W miniony weekend jeleniogórscy policjanci w regionie zatrzymali 9 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości, w tym 1 dodatkowo na zakazie, 2 po użyciu alkoholu oraz 1 kierujący, który naruszył sądowy zakaz. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmach kierujących wykazało od 0,26 do ponad 2 promili.
Wśród nietrzeźwych kierujących byli również cykliści, którzy za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami po 2500 złotych.
W Karpaczu funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego kierującego autokarem, który przewoził pasażerów. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało ponad 2 promile. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a kierowca za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
22 października br. policjanci jeleniogórskiej drogówki zatrzymali do kontroli 25-letniego kierującego pojazdem marki Iveco, który miał 0,8 promila alkoholu w organizmie i kierował na zakazie.
W piątek w Jeleniej Górze na ul. Powstańców Śląskich doszło do wypadku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 30-letni kierujący pojazdem marki VW nie dostosował prędkości do warunków i na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, w wyniku czego doprowadził do czołowego zderzenia z pojazdem marki Seat, którym kierował 53-letni jeleniogórzanin. Kierujący trzeźwi. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2, a kierującym za naruszenie zakazu sądowego grozić może kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.
Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści są poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
podinspektor Edyta Bagrowska