Weekend w liczbach
W miniony weekend jeleniogórscy policjanci zatrzymali 5 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości, 3 podejrzewanych o kierowanie pod wpływem środków odurzających, w tym 1 dodatkowo posiadał narkotyki, 2 po użyciu alkoholu oraz zatrzymali 1 kierującego na zakazie. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmach kierujących wykazało od 0,34 do 2 promili. Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne.
W miniony weekend jeleniogórscy policjanci w regionie zatrzymali 5 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości, 3 podejrzewanych o kierowanie pod wpływem środków odurzających, w tym 1 dodatkowo posiadał narkotyki, 2 po użyciu alkoholu oraz 1 kierujący, który naruszył sądowy zakaz. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmach kierujących wykazało od 0,34 do ponad 2 promili.
Wśród zatrzymanych kierujących byli również cykliści. Ci, którzy kierowali w stanie nietrzeźwości, zostali za popełnione wykroczenia ukarani mandatami po 2500 złotych, a kierujący w stanie po użyciu alkoholu otrzymali mandaty po 1000 złotych.
W Karpaczu funkcjonariusze zatrzymali 30-letnią kierującą pojazdem marki VW. Badanie na zawartość alkoholu w jej organizmie wykazało 2 promile.29 października br. policjanci z Kowar zatrzymali 34-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego, który podejrzewany jest o kierowanie pojazdem osobowym pod wpływem środków odurzających. Ponadto mężczyzna posiadał marihuanę, z której można uzyskać kilkanaście porcji handlowych. Teraz za popełnione czyny odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2, a kierującym za naruszenie zakazu sądowego grozić może kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.
Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści są poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
podinspektor Edyta Bagrowska