Bezpieczne Ferie 2024
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, które rozpoczną się już 15 stycznia br. policja jeleniogórska prowadzi działania ukierunkowane na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzającej zimowy wypoczynek w naszym regionie oraz na rzecz bezpieczeństwa dzieci z naszego powiatu, które będą wyjeżdżały na zimowiska.
Policjanci jeleniogórskiej drogówki prowadzić będą działania polegające głównie na:
• Kontroli autobusów, busów oraz innych pojazdów, którymi będą przewożone są dzieci podczas zimowego wypoczynku,
• Kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku na terenie powiatu, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego,
• Prowadzić będą spotkania profilaktyczne z dziećmi na zimowiskach, podczas których omówią zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
W związku z tym, wzorem lat ubiegłych istnieje możliwość sprawdzenia, stanu technicznego, autobusów, busów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Przy tej okazji policjanci sprawdzą również stan trzeźwości kierujących i uprawnienia. Jednak prośbę o przeprowadzenie takiej kontroli należy wcześniejszym zgłosić telefonicznie pod nr 112 lub do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze pod numerami : 47 87 315 81, 47 87 313 37.
Dodatkowo uruchomiony zostanie stały punkt kontroli autobusów wyjeżdżających z dziećmi z naszego regionu. Punkt ten znajduje się na ul. Sobieszowskiej w Jeleniej Górze. Kontrolę należy co najmniej 1 dzień wcześniej uzgodnić z oficerem dyżurnym KMP pod nr 112 lub z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KMP.
Opracowaliśmy również kilka wskazówek dla rodziców, których dzieci wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek. Zalecamy, aby:
• dokładnie sprawdzić, komu powierzamy opiekę nad swoim dzieckiem,
• ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe,
• sprawdzić czy osoba ta wcześniej organizowała już jakieś tego typu imprezy, spotkania a jeżeli tak, to jakie wrażenia wynieśli uczestnicy ,
• ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opiekę medyczną,
• precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości, co do stanu technicznego np. autobusu należy powiadomić o tym policję drogową lub najbliższą jednostkę Policji,
• dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe z nich oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów),
• przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów - do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami),
• porozmawiać z dzieckiem o różnych sytuacjach w jakich może się znaleźć. Poradzić mu, co wtedy należy zrobić. Na dorastające dziewczyny czyhać może także inne niebezpieczeństwo. Trzeba o tym szczerze porozmawiać.
Ponadto w okresie zimowym na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw, które kryją się w nieprawidłowej organizacji zabaw;
• „ślizgania” się na zamarzniętych powierzchniach zbiorników wodnych (stawy, rzeczki), zabawy na śniegu na terenach bezpośrednio sąsiadujących z jezdniami, - obrzucanie przejeżdżających pojazdów „kulkami śnieżnymi”. O tym należy z dzieckiem porozmawiać i bezwzględnie przestrzec, że takie zabawy mogą skończyć się tragicznie. Ślizganie się na skutej lodem rzece czy stawie może doprowadzić do ciężkich kontuzji, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Nie zapominajmy o tym!
Natomiast, jeżeli dziecko podczas tych ferii pozostaje w domu to należy z nim, co pewien czas przeprowadzić rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem). Oto kilka wskazówek dla rodziców:
1. Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom).
2. Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej w kieszeni ubrania szczelnie zamkniętej, a nie na szyi lub pod słomianką).
3. Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone, poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych, jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach, schowaj przed dzieckiem wszelkie lekarstwa.
4. Nie pokazuj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
5. Bezwzględnie zakazuj dzieciom wsiadania do samochodów kierowanych przez obcych, wsiadania z obcymi do windy, oddalania się z obcym lub przyprowadzania nieznajomych do domu. Musisz zrobić wszystko by Twoje dziecko było nieufne wobec obcych.
6. Nie zezwalaj dziecku na późne spacery, pobyt w miejscach nieznanych.
7. Poznaj dokładnie rozkład zajęć dziecka w trakcie zimowego odpoczynku, jego kolegów, znajomych - zanotuj ich adresy i telefony.
8. W domu obok telefonu powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Taty, Mamy lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Również warto wskazać numery telefonów do Policji, Straży Pożarnej.
W okresie ferii na stokach kotliny jeleniogórskiej służbę pełnić będą również policyjne patrole narciarskie.
Policja przypomina!
Zgodnie z przepisami dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i snowboardzie w kaskach. W przypadku nie stosowania się do tego obowiązku opiekunowie lub rodzice mogą zapłacić grzywnę. Ponadto kara grzywny grozi również narciarzom i „snowbordzistom”, którzy będą jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne.
Mamy nadzieję, że te wskazówki skierowane do rodziców, opiekunów w bezpośredni sposób przyczynią się do tego, że ze swojej strony uczynią wszystko, aby te ferie były dla ich pociech spokojne, wesołe, a przede wszystkim bezpieczne.
podinsp. Edyta Bagrowska