Chciała zainwestować w akcje, a straciła blisko 90 tysięcy złotych
Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw i zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych. Funkcjonariusze prowadzą postępowanie w kierunku oszustwa na szkodę mieszkanki powiatu karkonoskiego, która miała zainwestować w akcje jednej ze spółek energetycznych, a straciła blisko 90 tysięcy złotych.
Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka powiatu karkonoskiego.
Kobieta na jednym z portali społecznościowych zauważyła ofertę o możliwości zarobienia pieniędzy poprzez inwestycję środków w akcje jednej z firm energetycznych. Wypełniła formularz zgłoszeniowy, wpisała swój numer telefonu i jeszcze tego samego dnia zadzwonił do niej mężczyzna, który podał się za konsultanta.
W trakcie rozmowy nakłonił ją do przelania 1000 złotych za pomocą kodu Blik, jako powiedzenia chęci zainwestowania w akcje. Kolejny telefon odebrała od kobiety, która podała się za analityka finansowego.
Udzieliła ona pokrzywdzonej instrukcji, w jaki sposób ma przekazać środki na inwestycje. Mieszkanka powiatu karkonoskiego podała dzwoniącej dane i hasła do logowania do swojego konta bankowego. Ostatecznie okazało się, że z konta pokrzywdzonej zniknęło blisko 90 tysięcy złotych.
Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków.
Policja przestrzega przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami.
Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.
Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.
podinsp. Edyta Bagrowska