Jeleniogórscy policjanci podnieśli swoje kwalifikacje w zakresie ratownictwa wodnego
28 czerwca br. jeleniogórscy policjanci wzięli udział w kontroli niestrzeżonych zbiorników wodnych oraz w szkoleniu z ratownictwa wodnego, które prowadzili strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Odbyło się ono na terenie Żwirowni w Wojanowie. Celem szkolenia było podniesienie umiejętności funkcjonariuszy w zakresie ratowania życia i zdrowia ludzkiego na akwenach. W szkoleniu i kontroli udział wziął również przedstawiciel dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego, oddział rejonowy Jelenia Góra.
Jeleniogórscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży korzystających z rekreacji wodnej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą„ oraz akcji „Bezpieczne Wakacje 2024” wzięli udział w szkoleniu z ratownictwa wodnego, które odbyło się 28 czerwca br. na terenie Żwirowni w Wojanowie. W ramach koalicji na rzecz bezpieczeństwa szkolenie dla funkcjonariuszy garnizonu policji jeleniogórskiej prowadzili strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, ale w działaniach udział wziął również przedstawiciele dolnośląskiego WOPR, oddział rejonowy Jelenia Góra.
Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z technikami wydobywania z wody tonącego człowieka i możliwościami wykorzystania specjalistycznego sprzętu ratowniczego w czasie policyjnej służby. Z zaangażowaniem ćwiczyli pomoc osobie tonącej poprzez rzucanie jej rzutek ratowniczych. Podczas szkolenia mówiono również o zagrożeniach, związanych z niesieniem pomocy na zbiornikach wodnych.
Skuteczność tego sprzętu została niejednokrotnie potwierdzona podczas akcji ratowniczych przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa i skuteczności osób udzielających pomocy.
Wakacje i słoneczna pogoda powoduje, że nie brakuje amatorów kąpieli wodnych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży policjanci tego dnia wspólnie z jeleniogórskimi strażakami oraz przedstawicielem dolnośląskiego WOPR oddział Jelenia Góra wzięli udział w kontroli niestrzeżonych zbiorników, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
Woda może być naprawdę niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślnego korzystania z niej, zwłaszcza w miejsca niedozwolonych, na kąpieliskach niestrzeżonych.
Policja jeleniogórska przypomina:
• Korzystamy z kąpielisk, strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych
i oznakowanych.
• Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska;
• Stosować się do poleceń ratownika;
• Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu.
• Nie wchodzimy do wody gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.
• Nie wskakujemy do wody gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem.
• Korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.
NIE WOLNO !
• Wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.
• Niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska.
• Niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
• Kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach.
• Skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.
• Pamiętaj! Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich
Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki!
Nie wolno! Wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
Pamiętaj !
Chwila nierozwagi, brawura czy przecenie własnych możliwości może być przyczyną utraty zdrowia, trwałego kalectwa, a nawet utraty życia.
podinspektor Edyta Bagrowska