Policjanci na festynie rodzinnym w Dziwiszowie – wspólna zabawa i edukacja
W minioną sobotę jeleniogórscy policjanci wspólnie z innymi podmiotami działającymi w koalicji na rzecz bezpieczeństwa mieli przyjemność uczestniczyć w festynie rodzinnym w Dziwiszowie. W ramach tego wydarzenia funkcjonariusze przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników. Ponadto podczas festynu mundurowi znakowali rowery w ramach programu „Stop-rower oznakowany”. Jego głównym celem jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów na terenie miasta i powiatu karkonoskiego oraz umożliwienie szybkiej i jednoznacznej identyfikacji roweru w przypadku jego utracenia.
Dzieci mogły wziąć udział w różnorodnych grach i konkursach, a także z bliska obejrzeć policyjny radiowóz. Wspólna zabawa z policjantami była nie tylko świetną okazją do radości i integracji, ale również do zdobywania cennej wiedzy.
Podczas festynu mundurowi edukowali dzieci i młodzież w zakresie bezpieczeństwa. Tematyka szkoleń obejmowała bezpieczne zachowania w górach, nad wodą oraz w ruchu drogowym. Funkcjonariusze przekazywali również cenne wskazówki, jak unikać zagrożeń podczas letnich wyjazdów.
Ponadto policjanci znakowali rowery w ramach programu „Stop-Rower oznakowany”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego celem jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów na terenie miasta i powiatu karkonoskiego oraz umożliwienie szybkiej i jednoznacznej identyfikacji roweru w przypadku jego utracenia.
Kiedy można przystąpić do programu?
Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być, więc widoczny i sprawny. Rower musi być, więc wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.
Co zrobić, gdy zginie nam rower?
• Oznakowanie roweru nie gwarantuje nam 100% pewności, że rower nie zostanie skradziony. Głównym celem znakowania jest po pierwsze odstraszenie potencjalnych złodziei, a po drugie umożliwienie identyfikacji i odzyskania roweru w momencie odnalezienia roweru.
• Gdy zginie rower należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub Straży Miejskiej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza przyczyni się do bezpiecznych i radosnych wakacji dla wszystkich dzieci.
podinsp. Edyta Bagrowska