Dzielnicowi edukowali dzieci na temat bezpieczeństwa
W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" dzielnicowi z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze 11 października br. spotkali się z dziećmi z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dąbrówka” w Jeleniej Górze. Celem spotkania było podniesienie świadomości dzieci na temat różnych zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w drodze do i ze szkoły, a także przedstawienie sposobów, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Szczególną uwagę funkcjonariusze poświęcili kwestiom bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczeniu noszenia odblasków, które mogą uratować życie.
W spotkaniu z dziećmi udział wzięli dzielnicowi z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze.
Podczas spotkania mundurowi rozmawiali z uczniami o wielu aspektach związanych z ich bezpieczeństwem. Wskazali na różnorodne zagrożenia, jakie mogą pojawić się na drodze do szkoły, takie jak nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, brak odpowiedniego oznakowania pieszych po zmroku, a także nieostrożne zachowania kierowców i pieszych.
Funkcjonariusze poświęcili szczególną uwagę kwestii noszenia odblasków. Wyjaśnili, że w okresie jesienno-zimowym, gdy dni stają się coraz krótsze, a widoczność na drogach często jest ograniczona przez mgłę, deszcz lub zmrok, odblaski stają się kluczowym elementem bezpieczeństwa. Dzięki nim kierowcy mogą dostrzec pieszego nawet z odległości kilkudziesięciu metrów, co daje im więcej czasu na odpowiednią reakcję i uniknięcie wypadku. Uczniowie dowiedzieli się, że noszenie odblasków to prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na poprawę swojego bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w obszarach słabo oświetlonych.
Omówili także inne niebezpieczeństwa, takie jak korzystanie z telefonu lub słuchawek podczas przechodzenia przez jezdnię, które mogą odciągnąć uwagę od sytuacji na drodze. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest zachowanie czujności i rozwagi w ruchu drogowym oraz unikanie rozpraszaczy, które mogą prowadzić do wypadków.
Akcje, takie jak "Bezpieczna droga do szkoły" mają na celu nie tylko zwiększenie świadomości młodych ludzi, ale również kształtowanie odpowiedzialnych postaw, które będą im towarzyszyć przez całe życie.
podinspektor Edyta Bagrowska