Ćwiczenia dowódczo-sztabowe w Szklarskiej Porębie. Symulacja zamachu na kolejkę linową 'Puchatek' i ewakuacja turystów
21 października 2024 roku w Szklarskiej Porębie odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe związane z celowym uszkodzeniem sterowni i zatrzymaniem wyciągu kolejki linowej „Puchatek”, ewakuacją osób korzystających z kolejki oraz zatrzymaniem sprawcy zamachu. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania wszystkich służb działających w koalicji na rzecz bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia sytuacji o zagrożeniu życia i zdrowia.
W ćwiczeniach uczestniczyła między innymi Policja, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, GOPR oraz zespół Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z założeniem ćwiczeń 21 października 2024r. służba dyżurna Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze otrzymała informację o wybuchu w sterowni wyciągu kolejki linowej „Puchatek” w Szklarskiej Porębie. Podana była również informacja o rysopisie prawdopodobnego sprawcy tego zdarzenia.
Do działań skierowano Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe oraz GOPR. Dyżurny KMP w Jeleniej Górze skierował na miejsce patrole prewencji oraz ruchu drogowego.
Z uwagi na wybuch, a w konsekwencji pożar w sterowni unieruchomiony został cały wyciąg. W momencie zdarzenia na kolejce, w powietrzu – kilka metrów nad ziemią przebywało około 50 osób.
Symultanicznie trwały działania pożarnicze oraz ratunkowe prowadzone przez Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz GOPR. Po ugaszeniu pożaru w sterowni, miejsce sprawdził funkcjonariusz nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego.
W trakcie czynności policjanci zauważyli w tłumie gapiów mężczyznę odpowiadającego rysopisowi sprawcy. Po krótkim pościgu go zatrzymali, a następnie doprowadzili do Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie celem wykonania czynności procesowych.
Pozostali na miejscu policjanci pomagali przy ewakuacji osób i kierowali ich do wyznaczonej strefy bezpiecznej. W miejscu działań powołano sztab kryzysowy.
Ćwiczenia te mają na celu doskonalenie postępowania wszystkich służb w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, w tym przypadku sytuacji o zagrożeniu życia i zdrowia , sprawdzenie realności przyjętych procedur działania na tę okoliczność, przygotowanie służb ratowniczych do działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, sprawdzenia systemów łączności oraz udoskonalenie współdziałania, obiegu informacji , umiejętności elastycznego kierowania siłami i środkami oraz podejmowania trafnych decyzji przez służbę dyżurną oraz przełożonych różnych szczebli zarządzania.
podinsp. Edyta Bagrowska