Spokojne święta w Jeleniej Górze i powiecie karkonoskim – policjanci czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców
Okres Świąt Wielkanocnych minął w Jeleniej Górze i powiecie karkonoskim spokojnie, jednak nie zabrakło interwencji wobec osób łamiących prawo. Policjanci jeleniogórskiej komendy w trakcie wzmożonych działań na drogach zatrzymali aż 8 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, 2 osoby łamiące sądowe zakazy kierowania pojazdami, w tym jedną, która dodatkowo nie posiadała uprawnień. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 8 osób poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności za różnego rodzaju przestępstwa.
Wśród nietrzeźwych kierujących, którzy zostali wyeliminowani z ruchu drogowego, znalazło się trzech rowerzystów. Badania wykazały u nich od 1 do ponad 2 promili alkoholu w organizmie. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie zostali ukarani mandatami w wysokości 2500 zł każdy. Pozostali kierujący również mieli od 0,22 do 2 promili alkoholu we krwi i wkrótce odpowiedzą za to przed sądem.
Zatrzymano również dwóch kierowców, którzy wbrew obowiązującym zakazom sądowym prowadzili pojazdy. Jeden z nich naruszył nie tylko zakaz, ale również decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. Tego typu postawa stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.
Podczas działań policjanci nie ograniczali się wyłącznie do kontroli drogowych – funkcjonariusze zatrzymali także 8 osób poszukiwanych przez sądy i prokuratury do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwa. Wszystkie te osoby zostały przewiezione do zakładów karnych, gdzie odbędą zasądzone wyroki.
Nie zabrakło również działań związanych z przeciwdziałaniem przestępczości narkotykowej. Policjanci zatrzymali cztery osoby posiadające środki odurzające. Wśród nich był 42-letni jeleniogórzanin, który posiadał przy sobie metamfetaminę w ilości pozwalającej na przygotowanie około 200 porcji handlowych. Mężczyzna usłyszy zarzuty w tej sprawie.
Nietrzeźwi kierowcy – zarówno zmotoryzowani, jak i rowerzyści – stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Alkohol znacząco wpływa na czas reakcji, koncentrację oraz zdolność do oceny sytuacji na drodze. Równie niebezpieczne są osoby, które mimo sądowych zakazów nadal decydują się prowadzić pojazdy – wykazując całkowity brak odpowiedzialności i szacunku wobec życia i zdrowia innych.
podinspektor Edyta Bagrowska