Uratowana w ostatniej chwili. Policjant odwiódł kobietę od próby samobójczej
Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji funkcjonariuszy Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze udało się zapobiec tragedii. Dyżurny jednostki, utrzymując przez kilkadziesiąt minut kontakt telefoniczny z kobietą znajdującą się w głębokim kryzysie psychicznym, odwiódł ją od zamiaru odebrania sobie życia.
Do zdarzenia doszło 3 czerwca 2025 roku, około godziny 19.15. Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zadzwonił pracownik punktu konsultacyjnego jednej z jeleniogórskich placówek medycznych, informując, że zgłosiła się do nich kobieta, która deklarowała myśli samobójcze. W trakcie badania nagle oddaliła się z ośrodka, co natychmiast wzbudziło niepokój personelu medycznego.
Z ustaleń wynikało, że była to 40-letnia mieszkanka regionu. Policjanci podjęli próbę skontaktowania się z kobietą. Po chwili udało się nawiązać połączenie telefoniczne. Kobieta była silnie pobudzona emocjonalnie, twierdziła, że „ma dość życia” i zamierza „rzucić się pod samochód”. Nie chciała ujawnić, gdzie się znajduje.
Dyżurny z Komisariatu II Policji natychmiast rozpoczął rozmowę z kobietą, próbując ją uspokoić, zbudować zaufanie i skłonić do przemyśleń. Prowadził z nią dialog, podkreślając wartość życia oraz możliwość wyjścia z kryzysu. W międzyczasie w rejonie szpitala i potencjalnych tras przemieszczania się kobiety zostały zadysponowane patrole interwencyjne.
Podczas rozmowy kobieta ujawniła, że idzie ulicą Cieplicką. Ta informacja została przekazana patrolowi, który udał się we wskazane miejsce. W dalszym ciągu dyżurny kontynuował rozmowę, podtrzymując kontakt i próbując nie dopuścić do dramatycznego kroku. Po kilkudziesięciu minutach, dzięki spokojowi, zaangażowaniu i empatii funkcjonariusza, kobieta wyciszyła się i zgodziła na kontakt z policjantami. Została odnaleziona przez patrol i przekazana pod opiekę medyczną.
Dzięki profesjonalnemu podejściu dyżurnego i sprawnej współpracy patroli udało się zapobiec tragedii.
Kryzys psychiczny może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, sytuacji życiowej czy statusu społecznego. Ważne, aby pamiętać, że istnieją miejsca, gdzie można otrzymać pomoc:
• Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego – całodobowa, bezpłatna infolinia 800 70 2222, dostępna również przez czat i e-mail (www.liniawsparcia.pl).
• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111 (czynny całą dobę).
• Telefon Zaufania dla Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123.
• Szpitale psychiatryczne i poradnie zdrowia psychicznego – dostępne w każdym większym mieście.
• Numer alarmowy 112 – w nagłych przypadkach zawsze można zadzwonić po pomoc.
Apelujemy do wszystkich, którzy zauważą niepokojące sygnały u bliskich, aby nie pozostawali obojętni. Czasem zwykła rozmowa może ocalić komuś życie.
podinspektor Edyta Bagrowska