Bieżące informacje

Oszustwo „na inwestycje”. Mężczyzna stracił 200 tysięcy złotych

Data publikacji 17.07.2025

16 lipca 2025 roku do Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa internetowego związanego z tzw. inwestowaniem na rynkach zagranicznych. Z jego relacji wynika, że w połowie maja bieżącego roku, przeglądając jedną ze stron internetowych, natknął się na reklamę firmy oferującej szybkie i wysokie zyski z inwestycji na rynkach amerykańskich.

Zainteresowany ofertą kliknął w zamieszczony link, który przekierował go na stronę z formularzem kontaktowym i numerem telefonu. Mężczyzna zadzwonił pod wskazany numer i skontaktował się z osobą, która przedstawiła mu zasady funkcjonowania platformy inwestycyjnej. Rozmówca instruował go, jak zalogować się na wskazanej stronie oraz jak korzystać z tzw. „portfela inwestycyjnego”. Początkowo poproszono go o wpłatę 1000 złotych. Pieniądze miały zostać zainwestowane w walutę, surowce takie jak ropa czy złoto oraz w metale szlachetne.

W kolejnych dniach kontakt z rzekomymi doradcami inwestycyjnymi był kontynuowany. Mężczyzna obserwował na koncie wzrosty inwestycji, co przekonało go do dalszych wpłat. Oszuści informowali go, że im większy wkład, tym wyższe zyski. Aby jednak móc wypłacić środki, miał założyć nowe konto inwestycyjne, które ostatecznie zostało zablokowane. W międzyczasie „doradcy” pomagali mu uzyskać kredyt, twierdząc, że to pozwoli mu podwoić zyski. Na ich polecenie dwukrotnie przekazał gotówkę kurierowi, który pojawił się pod jego domem, rzekomo w celu „przekazania środków do dalszego inwestowania”.

Dopiero gdy kolejne próby wypłaty środków zakończyły się niepowodzeniem, mężczyzna zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa. Łącznie stracił 200 tysięcy złotych.
Policjanci po raz kolejny przypominają i ostrzegają! Nie daj się zwieść pozorom profesjonalizmu i obietnicom szybkiego zysku w Internecie. Oszuści coraz częściej podszywają się pod legalne firmy inwestycyjne, tworzą fałszywe strony internetowe, kontaktują się telefonicznie i posługują się specjalistycznym słownictwem, które ma wzbudzić zaufanie. W rzeczywistości ich celem jest jedynie wyłudzenie pieniędzy.

Oto kilka zasad, które pomogą uniknąć tego typu oszustw:
•    Nie klikaj pochopnie w reklamy inwestycyjne, zwłaszcza te obiecujące szybki i wysoki zysk bez ryzyka.
•    Nie przekazuj danych dostępowych do swoich kont bankowych i inwestycyjnych osobom, których nie znasz osobiście.
•    Nie instaluj żadnego oprogramowania zdalnego dostępu (np. AnyDesk, TeamViewer) na prośbę rzekomych doradców – to częsty sposób przejęcia kontroli nad Twoim komputerem.
•    Nie przekazuj gotówki kurierom w ramach jakichkolwiek inwestycji – legalne firmy inwestycyjne nigdy nie działają w ten sposób.
•    Zachowuj czujność wobec osób, które wywierają presję, twierdząc, że „trzeba działać szybko” lub że „oferta jest ograniczona czasowo”.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Pamiętaj! lepiej zapobiegać, niż później żałować.
podinspektor Edyta Bagrowska

 

Powrót na górę strony