Bieżące informacje

Problemy, jakie zgłosili jeleniogórzanie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku.

Data publikacji 05.01.2021

5 października 2020 roku minęły 4 lata od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju, w tym też w Jeleniej Górze. Dzięki analizie zgłoszeń lokalnej społeczności, wiemy już, że spełnia ona swoje zadanie, a policjantom pozwala szybko i trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Jeleniej Góry i okolic oraz turystów. W całym 2020 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęło do jeleniogórskiej policji 1542 zgłoszenia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. To właśnie mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia, wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.

W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.

Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.

Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń. W 2020 roku  na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa do jeleniogórskiej policji wpłynęło 1542 zgłoszenia. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło : przekraczania dozwolonej prędkości – 582, nieprawidłowego  parkowania – 406, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 131,dzikich wysypisk śmieci – 90, złej organizacji ruchu drogowego - 65,

W wyniku podejmowanych przez jeleniogórskich funkcjonariuszy działań, zarówno na etapie weryfikacji zagrożeń jak i w trakcie ich eliminacji, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów także w wielu innych obszarach,  których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają każde zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w regionie jeleniogórskim. Każde potwierdzone zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości w zakresie infrastruktury drogowej policjanci kierują do zarządcy drogi w celu usunięcia bądź każdorazowo takie zgłoszenie omawiane jest na Komisji Bezpieczeństwa w celu podjęcia działań eliminujących zagrożenie. Dzięki funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wiele zgłoszonych nieprawidłowości zostało wyeliminowanych, natomiast zgłoszenia, których realizacja wymaga większych nakładów finansowych oczekują na ujęcie ich kolejnym budżecie miasta czy powiatu. Ponadto na podstawie informacji od mieszkańców przeprowadzono czynności wyjaśniające bądź wszczęto postępowania.

Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, obok programu „Dzielnicowy bliżej Nas” oraz reaktywacji posterunków Policji, to jeden z trzech filarów zmiany filozofii funkcjonowania polskiej Policji mającej na celu realne uspołecznienie jej działań.

podinspektor Edyta Bagrowska

 

Powrót na górę strony