Bieżące informacje

Policyjne patrole narciarskie dbały o bezpieczeństwo na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie.

Data publikacji 15.02.2021

Od 12 lutego 2021 roku miłośnicy białego szaleństwa korzystają z uroków zimy na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Poręby. Nad ich bezpieczeństwem wzorem lat ubiegłych czuwały policyjne patrole narciarskie. W Szklarskiej Porębie dodatkowo pojawił się wspólny patrol narciarski, w którym uczestniczył policjant i strażnik Karkonoskiego Parku Narodowego. W związku dobrymi warunkami narciarskimi w górach apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas uprawiania narciarstwa. Pamiętajmy, że z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa i obowiązujące obostrzenia wszyscy musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

W miniony weekend jeleniogórscy policjanci prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne dla najmłodszych na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i  bezpiecznych zachowań na stoku. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku, a także najmłodszym rozdawali odblaski.

Dodatkowo w niedzielę Szklarskiej Porębie pojawił się patrol narciarski, w którym uczestniczył policjant z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz strażnik Karkonoskiego Parku Narodowego. Funkcjonariusze patrolowali szlaki turystyczne. W ramach działań edukacyjno-prewencyjnych przekazywali informacje turystom o zasadach bezpiecznego przebywania zimą w górach. Wyjaśniali osobom spotkanym na szlaku znaczenie oznakowania zamykającego odcinki zagrożone lawinami, rozmawiali z nimi na temat właściwego przygotowania do pieszych wędrówek, czyli ubiór, wyposażenie, a także środki łączności, niezbędne do powiadomienia służb ratunkowych w przypadku zagrożenia.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków.

Policjanci przypominali również, że dzieci i młodzież  do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Policjanci w trakcie patrolu zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także na to aby  narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

W trakcie działań funkcjonariusze ukarali kilku turystów za schodzenie z wyznaczonych szlaków turystycznych oraz zjeżdżanie z wyznaczonych tras i nartostrad, a także za niezgodne z prawem wykorzystanie drona.

Przypominamy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Osoby i podmioty, które świadomie i z premedytacją łamią te przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Szczegółowy opis obowiązujących nakazów, zakazów i ograniczeń widnieje na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

podinspektor Edyta Bagrowska

  • Policjanci w patrolu narciarskim
  • Policjant i strażnik KPN w patrolu
  • Wspólny patrol policjanta i strażnika Karkonoskiego Parku Narodowego
  • Policjanci prowadzą działania edukacyjne na stoku
Powrót na górę strony