Bieżące informacje

Bezpieczne Wakacje dla najmłodszych i nie tylko.

Data publikacji 08.08.2021

Jeleniogórscy policjanci w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” 7 sierpnia br. wzięli udział w festynie integracyjnym , zorganizowanym przez Cieplickie Centrum kultury „Przystań Twórczą”. Mundurowi promowali bezpieczeństwo nad wodą w górach, ale przede wszystkim na rowerze zapoznając najmłodszych z podstawowymi znakami drogowymi.

Spotkanie z uczestnikami festynu  przygotowano w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz „Bezpieczne Wakacje”.

 

Podczas rozmów z mieszkańcami oraz z dziećmi omówiono n/w tematykę:

Rola i zadania policjanta w tymdzielnicowego na rzecz bezpieczeństwa dzieci

Zagrożenia i sposoby ich unikania

- zachowanie w domu (pod nieobecność rodziców) oraz w miejscu zorganizowanego wypoczynku (obóz, kolonie, półkolonie)

- w drodze do i z miejsca wypoczynku (bezpieczny pasażer, pieszy, rowerzysta)

- zasada bezpiecznej jazdy (rower, deskorolka, hulajnoga, rolki)

- oznaczenia drogowe i sygnalizacja świetlna (przechodzenie w miejscach dozwolonych, z sygnalizacja świetlną i bez sygnalizacji, poruszanie się poboczem, informacja i zachowanie się gdy kieruje ruchem policjant, wyposażenie w elementy odblaskowe

- podróżowanie autem (w samochodzie zapinanie pasów/fotelik, w autobusie – wsiadanie i wysiadanie od strony chodnika lub pobocza.

- zachowanie podczas zabawy na podwórku, w kontakcie z osobą obcą – psem- dzikimi zwierzętami, podczas prac polowych, nad wodą, w lesie, w górach, na wycieczce,

- powiadamianie służb ratunkowych i przypomnienie numerów alarmowych : 112,  988, 999.

Podjęte działania prewencyjne zmierzają do zapewnienia w powiecie karkonoskim bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Uczestnicy festynu otrzymali elementy odblaskowe oraz różnego rodzaju materiały prewencyjne, w tym ulotki dotyczące bezpieczeństwa osób starszych. Policjanci przedstawili również uczestnikom założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinstruowali , w jaki sposób mogą z niej korzystać i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przybliżyli aplikację „Moja Komenda”, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się rejonem zamieszkania .

młodszy aspirant Beata Sosulska-Baran

Powrót na górę strony