Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Bieżące informacje

Nie bądźmy obojętni na osoby potrzebując pomocy podczas chłodniejszych dni

Data publikacji 12.11.2021

Jesień i zbliżająca się zima to okres szybciej zapadającego zmroku i niższych temperatur. Jest to czas szczególnie niebezpieczny dla osób, które z różnych względów, nie posiadają stałego miejsca zamieszkania. Widząc osobę, która może potrzebować pomocy, a jej zdrowie i życie może być zagrożone, zareagujmy nie przechodźmy obok takich sytuacji obojętnie. Wykręćmy numer 112, ta krótka czynność może uratować czyjeś życie.

W okresie, gdy temperatury na dworze spadają jeleniogórscy funkcjonariusze monitorują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. W szczególności na niekorzystne warunki atmosferyczne, mogą być narażone osoby bezdomne, starsze i te będące pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze apelują, aby w każdym przypadku gdy widzimy osobę zagrożoną wychłodzeniem reagować. Bardzo często bywa tak, że to właśnie nasza reakcja i wykręcenie numeru 112 ratuje czyjeś życie. Odpowiednie służby udzielą pomocy takiej osobie i przewiozą ją do szpitala, noclegowni lub placówki pomocowej, gdzie mogą się zagrzać, zjeść i przenocować.

W placówkach pomocowych i schroniskach obowiązują pewne zasady i jednym z punktów regulaminu jest zachowanie trzeźwości przez osoby tam przebywające. Dla niektórych niestety jest to bariera nie do pokonania dlatego też decydują się świadomie na bezdomność.

Podczas udzielania pomocy, pamiętajmy o środkach bezpieczeństwa także tych związanych ze stanem epidemii. Zasłaniajmy usta, zachowajmy dystans, a w przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu załóżmy rękawiczki jednorazowe.

Nasza reakcja ma znaczenie.  Pamiętajmy! Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

podinsp. Edyta Bagrowska

  • Policjantka sprawdza miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy
Powrót na górę strony