Bieżące informacje

Ćwiczenia transgraniczne w ramach projektu „Bezpieczna granica w Euroregionie Nysa”

Data publikacji 22.04.2022

20 i 21 kwietnia br. na terenie powiatu karkonoskiego odbyły się ćwiczenia transgraniczne w ramach projektu „Bezpieczna granica w Euroregionie Nysa”. W ćwiczeniach uczestniczyli jeleniogórscy policjanci, policjanci z ościennych powiatów, policjanci z Liberca, ratownicy GOPR, strażnicy KPN oraz strażnicy leśni. Na miejscu obecny był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu- insp. Paweł Barski, a dowódcą był Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze – insp. Leszek Zagórski. Celem ćwiczeń było miedzy innymi doskonalenie współpracy policji polskiej i czeskiej na pograniczu w zakresie poszukiwania osób zaginionych.

Ćwiczenia transgraniczne odbyły się 20 i 21 kwietnia br.  na terenach leśnych, przez które przechodzi granica polsko-czeska, w kompleksie leśnym pomiędzy Harachovem, a Szklarską Porębą, a dotyczyły poszukiwania osób zaginionych. Są to tereny, w których łatwo stracić orientację i się zagubić.
Policja w Libercu przyjęła zgłoszenie o zaginięciu  3 kobiet, które wyszył z domu w Harachovie na wycieczkę, nie było z nimi żadnego kontaktu. W międzyczasie policjanci czescy uzyskali informację, że kobiety przekroczyły granicę polsko-czeską i udały się w kierunku Szklarskiej Poręby.
W ćwiczeniach udział wzięli jeleniogórscy policjanci, policjanci z ościennych powiatów, w tym Policyjna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z KPP Lwówek Śląski wraz z psem tropiącym, policjanci z Liberca, ratownicy GOPR, strażnicy leśni oraz strażnicy KPN. W ćwiczeniach uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu – insp. Paweł Barski, a dowódcą był Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze – insp. Leszek Zagórski.
Ćwiczenia te mają na celu  doskonalenie współpracy policji polskiej i czeskiej na pograniczu w przypadku poszukiwania osób zaginionych w terenach niezurbanizowanych, doskonalenie postępowania wszystkich służb w przypadku wystąpienia sytuacji o zagrożeniu życia i zdrowia, sprawdzenie realności przyjętych procedur działania na tę okoliczność,  przygotowanie służb ratowniczych do działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, sprawdzenia systemów łączności oraz udoskonalenie współdziałania, obiegu informacji, umiejętności elastycznego kierowania siłami i środkami oraz podejmowania trafnych decyzji przez służbę dyżurną oraz przełożonych różnych szczebli zarządzania.
podinsp. Edyta Bagrowska

 

 

 

  • Policjanci, radiowóz policji czeskiej
  • Policjanci w trakcie sprawdzania mapy terenu
  • Policjanci w radiowozie
  • ratownicy GOPR na quadzie
  • pomoc osobie poszkodowanej
  • odprawa przed rozpoczęciem działań
Powrót na górę strony