Bieżące informacje

Seniorze- Nie daj się oszukać! Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie i rozdawali im ulotki

Data publikacji 10.05.2022

Jeleniogórscy policjanci spotkali się z seniorami spędzającymi czas na ogródkach działkowych, rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie oraz przekazali im materiały prewencyjne dotyczące wszelkiego rodzaju przestępstw popełnianych na ich szkodę. W związku z tym, że oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób podając się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych policjanci prowadzą działania prewencyjne, które mają na celu ostrzeżenie przed tego rodzaju nieuczciwymi praktykami. Ponadto mundurowi apelowali o właściwe zabezpieczenie narzędzi oraz altanek.

Jeleniogórscy policjanci w miniony weekend spotkali się z seniorami i osobami spędzającymi czas na ogródkach działkowych, rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie oraz przekazali im  ulotki zawierające informacje o sposobach działania oszustów oraz  porady jak nie dać się oszukać. Ulotki rozwiesili również na tablicach ogłoszeniowych znajdujących się na działkach.
W materiałach, które otrzymali seniorzy znajdują się wskazówki jak zachować się w przypadku telefonów od osób, które podszywają się pod urzędników, pracowników administracji, najbliższych członków rodziny czy policjantów. Policjanci informowali, że przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, aby nie podejmować żadnych pochopnych działań. Nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacać z banku wszystkich oszczędności. Zadzwonić do kogoś z rodziny, zapytać o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

W ostatnim czasie zarówno w całym kraju, jak również z regionie jeleniogórskim doszło do oszustw metodą na, tzw. Policjanta. Należy pamiętać, że policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Poza tym obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.
Policjanci przypominali seniorom, aby
•    zawsze kierowali się zasadą " ograniczonego zaufania",
•    w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprosili o osobisty kontakt z osobą podającą się za krewnego,
•    skontaktowali się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki.
W każdym przypadku podejrzenia oszustwa należy niezwłocznie powiadomić Policję.
Ponadto mundurowi apelowali o właściwe zabezpieczenie mienia i nie pozostawianie bez opieki przedmiotów wartościowych narzędzi ogrodniczych, które mogą stać się łatwym łupem dla złodziei.
podinsp. Edyta Bagrowska

 

  • Policjantka i działkowcy
Powrót na górę strony