Bieżące informacje

Z zakazami, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Tylko w weekend funkcjonariusze zatrzymali 11 takich kierowców

Data publikacji 12.09.2022

Kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat grozić może mężczyznom, którzy kierowali samochodami wbrew zakazom sądowym i do 2 lat pozbawienia wolności grozi kierowcom, którzy kierowali pojazdami w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka. Tylko w weekend policjanci zatrzymali 11 takich kierujących. Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.

Jeleniogórscy policjanci tylko w miniony weekend  w regionie jeleniogórskim zatrzymali   6 kierowców w wieku od 27 do 66 lat, którzy kierowali pojazdami w stanie nietrzeźwości, w tym jeden dodatkowo naruszył sądowy zakaz, 2 podejrzewanych o kierowanie pod wpływem środków odurzających oraz 3, którzy naruszyli sądowe zakazy.
Nietrzeźwi kierujący zatrzymani do kontroli drogowej mieli od 0,5 do blisko 2 promili alkoholu w organizmie. Wśród zatrzymanych był kierujący, który dodatkowo naruszył sądowy zakaz. Termu kierowcy za popełnione czyny grozić może nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę, który miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
Ponadto policjanci zatrzymali 3 kierujących, którzy naruszyli sądowe zakazy, w tym jeden kierował wbrew dożywotniemu zakazowi oraz 2 kierujących podejrzewanych o kierowanie pod wpływem środków odurzających. Jeden z nich dodatkowo posiadał narkotyki, a drugi kierował wbrew zakazowi sądowemu.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Za naruszenie zakazu kierowania pojazdami kierującym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.
podinspektor Edyta Bagrowska

 

  • motocykl, urządzenie do badania trzeźwości
Powrót na górę strony