Wszyscy kierujący, którzy popełnili wykroczenie, zamiast mandatu wybrali edukację – to dzięki akcji pn. „Pokuta”
1 października br. na parkingu przy drodze krajowej nr 3 w Radomierzu odbyła się ostatnia już w tym roku odsłona akcji „Pokuta”, której organizatorem jest Towarzystwo Karkonoskie oraz jeleniogórska policja i strażacy. W ramach akcji policjanci jeleniogórskiej drogówki umożliwiali kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym zamianę mandatu karnego na edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Z przeszkolenia skorzystało 47 kierowców oraz kilkudziesięciu pasażerów.
1 października br. w godzinach od 10.00 do 14.00 na parkingu przy drodze krajowej nr 3 w Radomierzu odbyła się ostatnia już tym roku edycja akcji pn.”Pokuta”. Jej organizatorem jest Towarzystwo Karkonoskie, Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze i Strażacy. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jest to droga prowadząca w Karkonosze, ciesząca się dużym zainteresowaniem turystów. Jeleniogórscy policjanci w związku z dużym natężeniem ruchu pojazdów bardzo często na tym odcinku drogi prowadzą działania prewencyjne i dyscyplinują tych kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawnych.
W ramach akcji, policjanci jeleniogórskiej drogówki kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym w zamian za mandat proponowali przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W ramach akcji policjanci zatrzymali 47 kierowców, którzy popełnili różne wykroczenia w ruchu drogowym, głównie nie stosowali się do obowiązujących limitów prędkości.
Wszyscy zatrzymani kierowcy zamiast mandatu wybrali edukację. Zajęcia obejmowały praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, np. w wypadku drogowym. Z przeszkolenia skorzystało również kilkudziesięciu pasażerów.
Z relacji kierowców i pasażerów wynikało, że informacje oraz wskazówki praktyczne z całą pewnością pomogą im w codziennym życiu. To właśnie ta akcja uświadomiła im, iż pierwsze sekundy mogą decydować o życiu i zdrowiu osoby poszkodowanej, dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy i oczywiście szkolenie się w tym zakresie. Podsumowując akcję należy podkreślić, iż niestety większość osób nie potrafiło zachować się właściwie w sytuacji kryzysowej, udzielać pierwszej pomocy oraz informować o zaistniałej sytuacji, jednak z ogromną chęcią i zaangażowaniem podjęli starania do nabycia tych umiejętności. Policjanci w ramach akcji rozdawali również odblaski, które dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji często ratującej zdrowie czy życie pieszego.
podinsp.Edyta Bagrowska