Bezpieczna zima – działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży
W miniony piątek na terenie Winterpol Summer Park w Karpaczu ratownicy GOPR, policjanci z Jeleniej Góry i z Wrocławia, a także jeleniogórscy strażacy prowadzili działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Bezpieczna zima 2023”. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Na stoku pojawiły się policyjne patrole narciarskie, w których uczestniczyli się policjanci z Czech. Dla najmłodszych w związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi przygotowano konkursy, gry i zabawy, w których aktywnie brał udział kom. Lew, a także atrakcję stanowił zorganizowany pokaz sprzętu policyjnego.
10 lutego 2023 roku, w godzinach od 10.00 do 13.00 na terenie Winterpol Summer Park w Karpaczu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego realizując działania w ramach Programu Edukacyjnego „Bezpieczny Dolnoślązak” zorganizował wydarzenie „Bezpieczna zima 2023 „, w którym aktywny udział wzięli ratownicy GOPR, policjanci z Jeleniej Góry i z Wrocławia oraz jeleniogórscy strażacy. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i bezpiecznych zachowań na stoku. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku, a także najmłodszym rozdawali odblaski.
Mundurowi przygotowali dla najmłodszych konkursy, gry i zabawy, w których aktywnie uczestniczył – kom. Lew. Atrakcję stanowił również pokaz policyjnego sprzętu. Na stoku pojawiły się policyjne patrole narciarskie, w których uczestniczyli policjanci z Czech.
Policyjne patrole narciarskie zapewniają bezpieczeństwo na stoku i wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne. Ponadto dzieci i młodzież do lat 16 mają obowiązek jazdy na stokach narciarskich w kaskach. W przypadku lekceważenia tego obowiązku funkcjonariusze będą karać mandatem rodziców czy opiekunów, a w przypadku odmowy przyjęcia będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. Należy pamiętać jednak o tym, że nie chodzi tu o kary, ale o to, że kask ma chronić życie i zdrowie dzieci i młodzieży. Policjanci zwracają szczególną uwagę są na osoby jeżdżące na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, gdyż takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Zachowanie takie podlega karze zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.
Mundurowi w trakcie patrolu zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także na to aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.
podinspektor Edyta Bagrowska