Policjanci z Jeleniej Góry i z Czech we wspólnym patrolu narciarskim w Karpaczu w ramach współpracy transgranicznej
18 lutego 2023 roku na stoku narciarskim w Karpaczu pojawił się policyjny polsko-czeski patrol narciarski. Służbę pełnili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze i z posterunku Policji w Libercu, w ramach funkcjonującej od kilku lat współpracy transgranicznej. Wspólne patrole realizowane są po obu stronach granicy. Policjanci we wspólnym patrolu realizowali przede wszystkim zadania prewencyjne.
Wspólne patrole są wynikiem wcześniej zawartego porozumienia o współpracy transgranicznej. 19 lutego br. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze pełnili służbę w patrolu narciarskim na stoku w Karpaczu z policjantami z posterunku w Libercu. Wspólne patrole narciarskie policjantów z Polski i z Czech realizowane od kilku lat, po obu stronach granicy.
Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i bezpiecznych zachowań na stoku. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku, a także najmłodszym rozdawali odblaski.
Policjanci przypominali również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.
Policjanci w trakcie patrolu zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także na to aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.
Wspólne patrole prewencyjne polsko-czeskie realizują zadania głównie w weekendy w rejonach wzmożonego ruchu turystycznego, w okolicach targowisk i innych miejscach handlowych, a także w trakcie większych imprez sportowych zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Pojawiają się również na szlakach turystycznych, wszędzie gdzie możemy spotkać się ze zwiększonym ruchem turystycznym, zwłaszcza naszych południowych sąsiadów.
Wspólne patrole i współpraca pomiędzy Policją Polską i Czeską dot. przede wszystkim wzajemnego przekazywania informacji dot. przestępczości. Wszystkie te działania mają na celu poprawę w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie przygranicznym.
aspirant Beata Sosulska-Baran