„Bezpieczny rowerzysta” – podsumowanie działań
12 maja 2023 roku jeleniogórscy policjanci prowadzili działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rowerzystów, kierujących hulajnogami oraz urządzeniami transportu osobistego. Funkcjonariusze łącznie zatrzymali 66 osób, które popełniły wykorzenia w ruchu drogowym. Przypominamy, że tę grupę użytkowników dróg obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących.
Głównym celem prowadzonych przez jeleniogórskich policjantów działań „Bezpieczny rowerzysta” jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego.
Funkcjonariusze prowadzili akcję tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla tych kategorii uczestników ruchu drogowego i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Pod szczególnym nadzorem mundurowych znalazły się okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie osoby te są uprzywilejowane, ale zarazem są narażone na niebezpieczeństwo w przypadku niestosowania się do obowiązujących przepisów przez kierujących. Policjanci zwrócili uwagę także na ruch odbywający się na chodnikach i ścieżkach rowerowych.
W trakcie działań mundurowi zatrzymali 66 osób, które popełniły wykroczenia w ruchu drogowym, w tym kierowcy 30 wykroczeń wobec rowerzystów i kierujących hulajnogami, rowerzyści 30 wykroczeń, głównie jazda po chodniku, wzdłuż po przejściu dla pieszych, zatrzymali 1 kierującego hulajnogą oraz 5 pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów.
Przypominamy, że rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią. Jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to musi być ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi do tego jeszcze przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej oraz tylne czerwone. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, każdy rowerzysta powinien używać kasku. Nie są one obowiązkowe, ale każdy wielbiciel jednośladu powinien mieć świadomość, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.
Przypominamy, że kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Nie wjeżdżajmy jednośladem na przejścia dla pieszych, zsiądźmy z roweru i przeprowadźmy go na drugą stronę. Sprawmy, aby korzystanie z roweru było wyłącznie przyjemnością.
podinspektor Edyta Bagrowska