Jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą – o tym rozmawiała jeleniogórska policjantka z turystami
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz działań prewencyjnych pn. „Bezpieczne wakacje 2023” policjantka przeprowadziła zajęcia w terenie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przypominała o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i rozsądku nad wodą. Apelowała, aby szukając ochłody w wodzie nie próbować swoich sił w rzekach i jeziorach, czyli tam, gdzie mogą występować wiry, prądy, nierówne dno i roślinność.
11 czerwca 2023 roku w związku z realizacją działań prewencyjnych policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze udała się z wizytą na przystań nad jeziorem Pilichowice gdzie w ramach współpracy z Państwową i Społeczną Strażą Rybacką w Jeleniej Górze oraz życzliwości Ratownika i instruktora Jeleniogórskiego WOPR jak i jednocześnie-Kapitana Statku „Karkonosz” przeprowadziła spotkanie z grupą dzieci i dorosłych z mieszkańcami oraz turystami przybywającymi na teren powiatu karkonoskiego. Tematem przewodnim spotkania była profilaktyka bezpieczeństwa w zakresie szeroko pojęte bezpieczeństwo nad wodą.
Podczas zajęć dzieci i dorośli odpowiadali na zadawane pytania, nazywali sprzęt, w który wyposażone są łodzie i inny sprzęt do pływania. Uczestnicy spotkania za czynny udział w ramach nagrody, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, popłynęli w rejs po jeziorze.
Jeleniogórscy mundurowi przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
Pamiętajmy:
- W rzece i jeziorze występują silne wiry i szybki nurt. Wchodzenie do wody jest skrajnie ryzykowne. Dzisiaj, w wybranym przez nas miejscu może być pół metra głębokości, jutro już np. półtora metra.
- Należy pływać tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Z policyjnych danych wynika, że do utonięć najczęściej dochodzi w takich miejscach, jak: jezioro, rzeka, zalew, staw
- Nie wolno także wskakiwać do wody w pobliżu urządzeń i budowli hydrotechnicznych.
- Samemu nie należy także pływać jeziorach, stawach. Występuje tam np. dużo wodorostów, które w dotknięciu z ciałem mogą wywołać strach i panikę. A to może mieć bardzo poważny wpływ na nasze życie.
- Absolutnie nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
- Absolutnie nie wolno pływać po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po obfitym posiłku.
- Za bardzo nie należy ufać swoim umiejętnościom pływackim. O ile w basenie możemy czuć się pewnie, bo jest czysta woda, widoczne dno, ratownik, w jeziorze, przy nierównym dnie, dużej głębokości, słabej widoczności, owijającej się wokół nóg roślinności. Pamiętajmy więc, aby szukając ochłody w wodzie nie próbować swoich sił w rzekach i jeziorach, czyli tam, gdzie mogą występować wiry, prądy, nierówne dno, roślinność.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
- brak umiejętności pływania,
- brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
- pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
- niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
- pływanie w miejscach zabronionych,
- skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu,
- pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
- siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
- nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi,
- lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
aspirant Beata Sosulska-Baran