Bieżące informacje

Wakacje na rowerze – Jeleniogórscy policjanci apelują o rozwagę

Data publikacji 27.06.2023

Wakacyjny czas sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób spędza swój wolny czas również na rowerach. Jako użytkownicy jednośladów musimy jednak pamiętać o naszych obowiązkach i znać kilka zasad na prawidłowe korzystanie z dróg i ścieżek rowerowych. Zapoznajcie się z naszymi radami i ruszajcie na bezpieczne, rowerowe wycieczki.

Niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są m. in. rowerzyści, nie pilnują żadne systemy bezpieczeństwa ani dodatkowa karoseria. Dlatego są szczególnie narażeni na konsekwencje potrąceń. W trakcie pierwszej połowy tego roku odnotowaliśmy 30 wypadków z udziałem rowerzystów, gdzie zmarły 3 osoby, a rannych zostało 27 osób. Głównymi przyczynami tych zdarzeń ze strony rowerzystów jest nieustąpienie pierwszeństwa kierującym samochodami oraz niewłaściwe sygnalizowanie zamiaru skrętu lub brak takiego sygnału.
Jako rowerzyści zachowajmy czujność i uwagę, zwłaszcza na przejściach dla pieszych czy przejazdach rowerowych - to tam dochodzi najczęściej do zdarzeń drogowych. Także w ruchu ulicznym czy na skrzyżowaniach. Bez należytej uwagi, gdy upały potęgują rozkojarzenie, nie trudno o wypadek.
Dlatego jako rowerzyści zawsze pamiętajmy o kilku zasadach zwiększających nasze bezpieczeństwo:
•    włączając się do ruchu zachowajmy ostrożność oraz ustąpmy pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu lub innemu pojazdowi;
•    korzystajmy z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią;
•    korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
•    opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
•    szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów;
•    warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, gęsta mgła);
•    korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jesteśmy zobowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dodatkowo, rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.
Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Przypominamy — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.
podinspektor Edyta Bagrowska

 

Powrót na górę strony