Znakowanie rowerów oraz zasady bezpieczeństwa dla dzieci z drużyny pożarniczej w Łomnicy
Jeleniogórska policjantka wspólnie z dzielnicowym z Komisariatu w Kowarach w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz działań prewencyjnych pn. „Bezpieczne wakacje 2023 ” 13 lipca 2023 roku udali się z wizytą do członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Łomnicy. W trakcie spotkania rozmawiali o szeroko pojętym bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Wakacje to także czas, uprawiania rowerowych wycieczek dlatego też policjanci informują dzieci, jak bezpiecznie korzystać ze ścieżek rowerowych oraz jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą.
13 lipca br. mundurowi odwiedzili dzieci spędzające czas na zgrupowaniu najmłodszych członków Drużyny Pożarniczej w Łomnicy. Funkcjonariusze rozmawiali przede wszystkim o bezpiecznym spędzaniu czasu w trakcie wakacji, wskazali na zagrożenia oraz na sposoby ich unikania.
W trakcie wizyty mundurowi rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu przepisów w trakcie jazdy na rowerze, deskorolce czy hulajnodze, a także mówili o zachowaniu się na przejściu wyposażanym w sygnalizację świetlną, rozmawiali o zasadach bezpieczeństwa w domu, zwłaszcza podczas nieobecności rodziców, a także w miejscach zorganizowanego wypoczynku. Mówili również o zachowaniu ostrożności w przypadku kontaktu z osobą obcą oraz z psem, ale również o bezpiecznym zachowaniu w lesie czy w górach.
Mundurowi przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie mogą spotkać dzieci korzystające z niestrzeżonych kąpielisk oraz innych niebezpiecznych miejsc. Przypomnieli numery alarmowe służb ratunkowych, a także zwrócili uwagę na obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą ocalić życie. Dają one bowiem kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej życie czy zdrowie.
Podczas spotkania znakowali również jednoślady w ramach realizowanego przez policję jeleniogórską programu „Stop-rower oznakowany”.
Głównym celem tych działań jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń dotyczących kradzieży rowerów, wskazanie sposobów zapobiegania tym zjawiskom, usystematyzowanie znakowania rowerów poprzez ujednolicenie metody znakowania, kodu znakowania, zarejestrowanie ich w jednolitej bazie danych, ułatwienie ujawnienia skradzionych rowerów oraz zatrzymanie sprawców ich kradzieży, identyfikacja właścicieli w przypadku odzyskania roweru i co najważniejsze zwiększenie poczucia bezpieczeństwa właścicieli rowerów.
Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być, więc widoczny i sprawny, wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.
aspirant Beata Sosulska-Baran